2017 Results

Summer Seeries

Race 6 YMACC Murray River Classic – Kayaks  – Canoe/Adventure/Novice 

Race 7 Footscray Saltwater Classic

Race 8 – Frank Harrison Memorial Race day 1

Race 9 – Frank Harrison Memorial Race day 2

Victorian Canoe Marathon Championships

Day 1

Day 2

Australian Canoe Marathon Championships

Day 1

Day 2

Schools Sprint and Marathon Championships (preliminary results)

Marathon 1
Marathon 2
Sprint 1
Sprint 2

C4/K4 Dash

Winter series

Race 1 – Warrnambool (Preliminary results)

Race 2 – Hawthorn

Race 3 – Fairfield team pursuit (Preliminary results):
– Results
– Handicap results

Past Results - 2014

Past Results - 2010

Past Results - 2009

2009 Race Results

      GP1 Deniliquin
      GP2 Yarrawonga
      Schools Marathon
      WS1 Warrnambool – cancelled
      WS4 Essendon
      WS5 Bairnsdale
      WS6 Geelong

Past Results - 2008

2008 Race Results
      GP1 Deniliquin
      GP2 Yarrawonga
      Schools Marathon
      WS1 Warrnambool
      WS2 Sherbrook Knox
      WS3 Bairnsdale
      WS6 Geelong
      WS7 Essendon
      Bridge to Bridge

Past Results - 2007

Past Results - 2006

Past Results - 2005

For all the upcoming Canoeing Victoria events including marathon, check out the calendar.

Details of 2017 events can be found in the 2017 Marathon diary which can be viewed HERE.

2017 race dates can be viewed here.

Date Event Venue
Sun, 22 Jan Summer Race 6: Murray River Classic Yarrawonga
Sun, 5 Feb Summer Race 7: Saltwater Classic Footscray
Sat, 11 Feb Summer Race 8: Frank Harrison Memorial (S) Albury
Sun, 12 Feb Summer Race 9: Frank Harrison Memorial (D) Albury
Sun, 26 Mar (TBC) Vic Schools Sprint and Marathon Championships Lilydale Lake (TBC)
Sat, 25 Feb Victorian Marathon Championships Geelong
Sun, 26 Feb Victorian Marathon Championships Geelong
Sat, 11 Mar Australian Marathon Championships Sydney IRC
Sun, 12 Mar Australian Marathon Championships Sydney IRC
Sun, 9 Apr Footscray C4/K4 Dash Footscray
Sat, 6 May Marathon Winter Series Race 1 (S) Warrnambool
Sun, 21 May Marathon Winter Series Race 2 (D) Hawthorn
Sun, 18 Jun Marathon Winter Series Race 3 (team) Fairfield
Sun, 23 Jul Marathon Winter Series Race 4 (D) Patterson Lakes
Sun, 30 Jul Footscray One Blade Challenge Footscray
Sun, 6 Aug Marathon Winter Series Race 5 (D) Nagambie
Sun, 27 Aug Marathon Winter Series Race 6 (S) Geelong
Tue, 5 Sep – Wed, 6 Sep Masters World Cup Pietermaritzburg, Sth Af.
Fri, 8 Sep – Sun, 10 Sep Marathon Wold Championship Pietermaritzburg, Sth Af.
Sun, 10 Sep 5 & 10 km Sprint Essendon
Sat, 14 Oct (TBC) Echuca Mini tba
Sat, 21 Oct (TBC) Bendigo Cup Bendigo
Sun, 12 Nov Footscray Dress Rehearsal Footscray
Mon, 20 Nov – Fri, 24 Nov Massive Murray Paddle Yarrawonga – Swan Hill
Sat, 9 Dec – Sun, 10 Dec Ben Ward Yarrawonga – Cobram

Competition

Race Documents

Participant Entry Application and Declaration

Event Entry Form

Participant Medical Form

Rankings (if you find an error with these rankings please contact the marathon committee)

2017 Club and Individual Points for the Winter Series competition

Club and school points after race 2
Paddler points after race 2

2016 Club and Individual Points for the Winter Series competition

Club and school points
Paddler points
Club and school points after race 4
Paddler points after race 4
Points after race 2

2015 Club and Individual Points for the Winter Series competition

Points after race 5
School points after race 5
Points after race 4
School points after race 4

2014 Club and Individual Points for the Winter Series competition

Points after Race 5
Points after Race 3
Final Points 2014 (after Race 7)

 

2014 Marathon Race Series

Canoeing Victoria 2014 Marathon Race Series is explained here The criteria for selection for the Victorian team is outlined in this document.

2014 Points System – The new 2014 points system is explained in the following document that is here. Handicap factors for touring class boats has been added.

Membership Number Search

Click here to search for your Australian Canoeing Membership number.

 Victorian clubs that do marathon paddling

Canoeing Victoria has many affiliated clubs who specialise in marathon paddling and have club coaches and boats available for their members to use when building their skills. For more information, contact the clubs directly. A list of clubs who support marathon paddling can be found hereand their contact information can be found here.

What is marathon?

Marathon racing involves paddling over long distances, on either the flatwater of lakes and dams, or the flowing water of a river. Victoria has many long rivers well suited for marathon canoeing. Canoeing Victoria and its affiliated clubs conduct marathon races throughout the year and throughout the state.

Traditional marathon racing competitions, like the World Cup and World Championships, involve a fixed flatwater course with regular portages, where the paddler must carry the canoe or kayak. Marathon races are held throughout the year in Victoria and cater for a wide range of ages and abilities. Most races are structured such that everyone, from novices to elite racers, can race over a distance suitable for their level of ability.

Many Victorian races have a full distance of around 24-32km for open age-group competitors while juniors and veterans will race reduced distances depending upon their age group. Most competitors race K or TK class craft but a wide range of craft including ocrean skis, outrigger canoes and stand up paddleboards are accepted at most Victorian marathon races.

Top paddlers can progress through the Victorian Championships to the Australian Championships and from there to the World Championships; an event in which Australian athletes have achieved great success. For many, the pinnacle of marathon racing is the annual Massive Murray Paddle, one of the longest annual canoe races in the world. Run over five days, it covers 404km of the mighty Murray River between Yarrawonga and Swan Hill.

If you are interested in reading more information on marathon paddling visit the Australian Canoeing marathon page.

Marathon Diary of Events

Marathon Diary 2017

Marathon Diary 2016

Marathon Diary 2015

Marathon Diary 2014

2014 Marathon Race Series

New Portaging and Victorian Team selection policy

CV Victorian Marathon Team Selection policy

CV Marathon Portaging policy

Paddlers should familiarise themselves with the new regulations concerning Personal Flotation Devices, which can be found below along with other relevant information for competing in and hosting CV-accredited races.

Marathon Rules and Regulations

ICF Canoe Marathon Rules

ICF Canoe Marathon Newsletter

Australian Canoeing Canoe Marathon Competition Rules

Divisional System Overview

Divisional System Rules

*NEW* Points System

Club Points (revised 2014, see above document for updated points system)

Craft Specifications

Organising Winter Series and Grand Prix Races

Find your Australian Canoeing Membership Number

 

For more information email Joe.

2016 Victorian Team

Kate Leverett (Barwon Heads) – Open WK1

Marlena Ahrens (Fairfield) – Open WK1 and Open WK2

Michael Leverett (Barwon Heads) – Open MK1 and Open MK2

David Ceddia (PLCC) – Open MK2

Penny Young (INCC) – U23 WK1 and Open WK2

Madeleine Sloane (INCC) – U23 WK1

Logan Dutton (INCC) – U23 MK1 and Open MK2

Ed Lovick (Footscray) – U23 MK1 and Open MK2

Hannah Scott (INCC) – U18 WK1 and U18 WK2

Isabel Neilson (INCC) – U18 WK1 and U18 WK2

Brianna Jones (INCC) – U18 WK2

Stephanie Langley (INCC) – U18 WK2

David Inguanti (Geelong) – U18 MK1

Brendan Clarke (Coaching Evolution) – U18 MK1

Sean Jones (Coaching Evolution) – U16 MK1 and U16 MK2

Jack Osborne (Coaching Evolution) – U16 MK1

Joseph Burton (MMCC) – U16 MK2

Russell Wood (MMCC) – V35 MK1

Suzanne Lipe (INCC) – V55 WK1

Lisa Newton (Fairfield) – V55 WK2

Rob Russell (INCC) – V55 MK1

 

Victorian Team manager: Ralph Wright

2015 Victorian Team

Selection classes: singles
  • Open Mens K1: Michael Leverett
  • Open Womens K1: Kate Leverett and Marlena Ahrens
  • U23 Mens K1: Ed Lovick and Casey Haynes
  • U23 Womens K1: Penny Young and Brea Roadley
  • U18 Mens K1: Hamish Young and Callum Gosbell
  • U18 Womens K1: Isabel Neilson and Megan Macko
Selection classes: doubles
  • Open Mens K2: Michael Leverett, Ed Lovick, Casey Haynes and Logan Dutton
  • Open Womens K2: Marlena Ahrens, Penny Young and Brea Roadley
  • U18 Mens K2: Callum Gosbell and Andrew Holloway
  • U18 Womens K2: Isabel Neilson and Stephanie Langley
Juniors: singles
  • U16 Mens K1: Macgregor Doyle and Carter Turnbull
  • U14 Mens K1: Sean Jones
Juniors: doubles
  • U16 Mens K2: Carter Turnbull, Macgregor Doyle
Veterans: singles
  • V50 Mens K1: Dominic Scarfe
  • V55 Mens K1: Leonid Levit
  • V55 Womens K1: Suzanne Lipe and Joanne Davis
  • V60 Womens K1: Adele Walker and Gayle Burke
Veterans: doubles
  • V55 Mixed K2: Rob Russell, Suzanne Lipe, Steve Vegh, Maggie Vegh
  • V60 Womens TK2: Adele Walker and Gayle Burke
Marathon Committee

Chairperson                Joe Alia                     0418 920 401

Vice Chairman            Greame Bowes           0427 193 720

Treasurer                   John Young                0417 444 350

Secretary                    Alan Opie                  0409 021 852

Website Manager        Arabella Eyre        0488 235 521

 

For more information email Arabella.

Feedback

For problems with or suggestions regarding this page or other marathon pages, contact Arabella by email.